• Прво Вулф, па Битер ги излуде Норвежаните: Европското дерби за ГерманијаПрво Вулф, па Битер ги излуде Норвежаните: Европското дерби за Германија
  Во рамките на 4. коло од машкиот дел на олимпискиот турнир Германија ја совлада Норвешка со 28-23. Дуелот на две европски екипи понуди возбудлив ракомет со многу атрактивни потези но и одлични голмански одбрани. Токму овој натпревар беше клучен за избегнување на 4. место во групата А кое во елиминациската фаза ја носи репрезентацијата која […] The post Прво Вулф, па Битер ги излуде Норвежаните: Европското дерби за Германија appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Пролет се засили со српски десен бек што играше за МеталургПролет се засили со српски десен бек што играше за Металург
  Ѓорѓе Голубовиќ е нов член на Пролет откако денеска беше потпишан договор за едногодишна соработка со овој српски ракометар. Со ангажманот на Голубовиќ клубот успеа да донесе квалитетно решение за позицијата десен бек, која беше испразнета со заминувањето на Никола Потиќ. Голубовиќ е 29-годишен ракометар роден во Белград, кој зад себе веќе има и богато […] The post Пролет се засили со српски десен бек што играше за Металург appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Вардар ќе го „тестира“ Алборг пред Супер ГлоубВардар ќе го „тестира“ Алборг пред Супер Глоуб
  Европскиот вицепрвак Алборг потврди дека ќе настапи на неофицијалното светско клупско првенство, Супер Глоуб. Данскиот дрим-тим ја прифати поканата на ИХФ и ќе се појави на турнирот од 4 до 8 октомври во Саудиска Арабија. Алборг ќе гостува во Скопје кај Вардар на дуел во Лигата на шампионите на 30 септември, па веројатно од Македонија ќе […] The post Вардар ќе го „тестира“ Алборг пред Супер Глоуб appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Хансен е нов олимписки крал на стрелците – ги мина Кокшаров, Душебаев, Сигурдсон, Нарсис…Хансен е нов олимписки крал на стрелците – ги мина Кокшаров, Душебаев, Сигурдсон, Нарсис…
  Данскиот репрезентативец Микел Хансен го презема првото место на вечната листа на стрелци на Олимписките игри. Тој со четвртиот постигнат погодок на дуелот меѓу Данска и Португалија, кој заврши со триумф на неговата репрезентација, стигна до врвот. Пред овој натпревар, Хансен имаше 124, против Португалија даде девет и сега е прв со 133, а оваа […] The post Хансен е нов олимписки крал на стрелците – ги мина Кокшаров, Душебаев, Сигурдсон, Нарсис… appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Данска гази се пред себе, ниту Португалија не можеше против олимпискиот шампионДанска гази се пред себе, ниту Португалија не можеше против олимпискиот шампион
  Актуелниот светски и олимписки шампион Данска не попушта во темпото и по четири кола од групната фаза во Токио останува на максимум. Избраниците на Николај Јакобсен триумфираа над Португалија со 28-34. Со оглед на тоа што го имаа од претходно обезбедено местото во четвртфиналето, данските ракометари не играа како што знаат, а Ландин и Мелер […] The post Данска гази се пред себе, ниту Португалија не можеше против олимпискиот шампион appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Се роди љубов во Олимпиското село – Мурињо „улови“ бразилска ракометарка (ФОТО)Се роди љубов во Олимпиското село – Мурињо „улови“ бразилска ракометарка (ФОТО)
  Пред неколку дена Норвежанката Нора Мерк и Швеѓанецот Џери Толбринг објавија за нивната љубовна врска, а во Токио уште еден ракометен пар го направи тоа. Станува збор за аргентинско – бразилска комбинација. Аргентинскиот пивот Гастон Мурињо, кој е еден од подобрите играчи во составот на Маноло Каденас, ја „ќари“ бразилска репрезентативка Габриела Битоло. Пивотот од […] The post Се роди љубов во Олимпиското село – Мурињо „улови“ бразилска ракометарка (ФОТО) appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Вардар и Металург ќе си „спарингуваат“Вардар и Металург ќе си „спарингуваат“
  Првиот пријателски натпревар пред стартот на новата сезона, македонскиот шампион Вардар ќе го одигра следната недела. Противник ќе биде големиот ривал Металург, а натпреварот ќе се одигра на 5 август. Вардарци се вратија вчера од Златибор, имаат слободен викенд, а од понеделник им се враќаат на тренинзите. Двобојот со Металург ќе биде веројатно единствена проверка […] The post Вардар и Металург ќе си „спарингуваат“ appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Голден Арт стартува со подготовки на 4 август, ќе доцнат Ѓорговски, Димовски, Стојковиќ…Голден Арт стартува со подготовки на 4 август, ќе доцнат Ѓорговски, Димовски, Стојковиќ…
  Тимот на Голден Арт КЛ7 со нов стручен штаб и неколку промени во играчкиот состав, на 4 Август, ќе ги стартува подготовките за новата сезона во Првата лига. Според планот на тренинзи на новиот шеф на стручниот штаб, Никола Матлиески, подготовките ќе се реализираат во две фази. На стартот на подготовките кои ќе се реализираат […] The post Голден Арт стартува со подготовки на 4 август, ќе доцнат Ѓорговски, Димовски, Стојковиќ… appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Парондо и „фараоните“ ја шокираа Шведска, јунак е голманот Хендави!Парондо и „фараоните“ ја шокираа Шведска, јунак е голманот Хендави!
  Светскиот вицепрвак Шведска го доживеа првиот пораз на Олимписките игри во Токио, откако загуби од селекцијата на Египет со 22-27. Претходно скандинавците се извлекуваа во финишот против послабите ривали, но денеска не можеа ништо против расположените „фараони“. Египет отвори со водство од 0-2, и ниту еднаш до крајот на мечот не му дозволија на противникот […] The post Парондо и „фараоните“ ја шокираа Шведска, јунак е голманот Хендави! appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Алкалоид ги потврди првите засилувања – потпишаа репрезентативците Серафимов и Ѓорѓиев!Алкалоид ги потврди првите засилувања – потпишаа репрезентативците Серафимов и Ѓорѓиев!
  Новоформираниот тим Алкалоид ги потврди првите засилувања пред стартот на новата сезона во која ќе се бори за пласман во Суперлигата. Својот потпис на договорот го ставија македонските репрезентативци – десниот бек Мартин Серафимов и средниот бек Игор Ѓорѓиев. Серафимов и Ѓорѓиев имаат по 21 година, а претходната сезона ги носеа дресовите на Металург, односно […] The post Алкалоид ги потврди првите засилувања – потпишаа репрезентативците Серафимов и Ѓорѓиев! appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
Powered by Custom RSS Feed