• Струга се засили со црногорски пивотСтруга се засили со црногорски пивот
  Екипата на Струга продолжува со формирање на ростерот за следната натпреварувачка сезона во Супер лигата. По левиот бек Петар Бугариновиќ, Струга се засили со млад црногорски кружен напаѓач – Богда Ѓуровиќ. Ѓуровиќ има 21 година (195/105) и доаѓа од екипата на Слобода Тузла, каде што настапуваше минатата сезона, беше дел од Спартак Суботица, а потекнува […] The post Струга се засили со црногорски пивот appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Скопје донесе десно крило – потпиша Дамјан ЈакимовскиСкопје донесе десно крило – потпиша Дамјан Јакимовски
  Тимот на Скопје го ангажираше третото засилување во пресрет на новата суперлигашка сезона што ќе започне во септември. Ново име во составот на Скопје ќе биде десното крило Дамјан Јакимовски, кој доаѓа од прволигашот Работнички, а потекнува од школата на Вардар. Претходно Скопје го реши тренерското прашање со ангажманот на Горан Кузманоски, а дојдоа уште […] The post Скопје донесе десно крило – потпиша Дамјан Јакимовски appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Станковски останува и в година тренер во Косово – целта е борба за врвотСтанковски останува и в година тренер во Косово – целта е борба за врвот
  Откако направи комплетна ренесанса, и организациска и играчка, македонскиот тренер Аце Станковски се договори и следната сезона ќе биде на „печалба“ на Косово како предводник на екипата на Кастриоти. Лани тимот играше во финалето на Купот на Косово, а за малку не влезе во плејофот за титулата, управата на клубот сака да продолжи со игрите […] The post Станковски останува и в година тренер во Косово – целта е борба за врвот appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • ЛШ по осум сезони без Вардар, Митревски и Порто против ПСЖ, Магдебург, Веспрем…ЛШ по осум сезони без Вардар, Митревски и Порто против ПСЖ, Магдебург, Веспрем…
  Денеска во седиштето на Европската ракометна федерација беа извлечени групите за новата сезона во Лигата на шампионите. Вардар беше исклучен по осум сезони континуиран настап во елитното натпреварување, па за македонската јавност ќе биде фокусиран кон Никола Митревски и Порто. Португалскиот шампион ќе биде дел од групата А заедно со бундеслигашот Магдебург, францускиот ПСЖ, унгарскиот […] The post ЛШ по осум сезони без Вардар, Митревски и Порто против ПСЖ, Магдебург, Веспрем… appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Познати групите во ЛШ: Ѓер со Рапид, Будуќност…Кристијансанд со Крим, ФТЦ, ЧСМ Букурешт…Познати групите во ЛШ: Ѓер со Рапид, Будуќност…Кристијансанд со Крим, ФТЦ, ЧСМ Букурешт…
  Денеска во седиштето на Европската ракометна федерација во Виена беа извлечени групите за новата сезона во женската Лига на шампиони. Поради забраната за учество на Ростов Дон и ЦСКА Москва, следната сезона во ЛШ нема да биде доволно атрактивна, бидејќи има тимови од типот на Локомотива Загреб, Бањик Мост, Сторхамар… Европскиот шампион Кристијансанд се најде […] The post Познати групите во ЛШ: Ѓер со Рапид, Будуќност…Кристијансанд со Крим, ФТЦ, ЧСМ Букурешт… appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • САД по 22 години ќе игра на Мундијалот, стана можен ривал на МакедонијаСАД по 22 години ќе игра на Мундијалот, стана можен ривал на Македонија
  Селекцијата на САД по 22 години обезбеди место на Светските шампионати, откако последен пат играше во 2001 година. САД славеше во финалниот натпревар од шампионатот на Северна Америка и Кариби против Гренланд со 32-26 и се пласира на СП. Избраниците на Роберт Хедин ќе бидат во последниот шешир пред ждрепката што ќе се одржи утре […] The post САД по 22 години ќе игра на Мундијалот, стана можен ривал на Македонија appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Корона хаос во Алжир, една репрезентација мораше да се повлече од Медитеранските игриКорона хаос во Алжир, една репрезентација мораше да се повлече од Медитеранските игри
  Очигледно дека ситуацијата со коронавирусот насекаде ниz светот почнува да се влошува, па исклучок не е ниту Алжир. Селекцијата на Словенија се повлече од настапот на Медитеранските игри, бидејќи има седум позитивни ракометари случаи во тимот. Најпрво двајца пријавиле симптоми, по што било направено тестирање и биле откриени седум случаи. Затоа Ракометниот Сојуз на Словенија […] The post Корона хаос во Алжир, една репрезентација мораше да се повлече од Медитеранските игри appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Денеска на терените: Македонија против Турција по втор триумф на Медитеранските игриДенеска на терените: Македонија против Турција по втор триумф на Медитеранските игри
  Продолжуваат натпреварите на Медитеранските игри во групната фаза. Македонија го игра последниот натпревар во групата против Турција и ќе се обиде да ја забележи втората победа во борбата за второто место на табелата. Женската репрезентација на Макединија на Медитереанските игри во второто коло за противник ќе ја има екипата на Србија. На Светското првенство за […] The post Денеска на терените: Македонија против Турција по втор триумф на Медитеранските игри appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Еве со колкави буџети располагаат ПСЖ, Барса, Веспрем, Вардар, Еурофарм Пелистер…Еве со колкави буџети располагаат ПСЖ, Барса, Веспрем, Вардар, Еурофарм Пелистер…
  Со одигрувањето на завршниот турнир во Келн, односно Ф4 во Лигата на шампионите заврши сезоната 2021/22. Барселона го одбрани трофејот што е првпат на еден клуб да му успее тоа откако се игра системот со Ф4. Секако Барселона е еден од најбогатите клубови, но постојат и клубови кои имаат значително поголем буџет. Во оваа споредба […] The post Еве со колкави буџети располагаат ПСЖ, Барса, Веспрем, Вардар, Еурофарм Пелистер… appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • СП младинки: Познати се полуфиналните двојкиСП младинки: Познати се полуфиналните двојки
  Денеска се одиграа сите натпревари од четвртфиналето на Светското младинско првенство за ракометарки до 20 години, кое се одржува во Словенија. Пласман во полуфиналето обезбедија репрезентациите на Холандија, Норвешка, Унгарија и Шведска. Сите репрезентации билетот за полуфиналето го обезбедија многу лесно. Холандија славеше со осум гола разлика против Ангола, 29:21 (17:9). Ракометарките на Холандија за […] The post СП младинки: Познати се полуфиналните двојки appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
Powered by Custom RSS Feed