• Гол за сите времиња – шрауба каква што ретко се гледа (ВИДЕО)Гол за сите времиња – шрауба каква што ретко се гледа (ВИДЕО)
   The post Гол за сите времиња – шрауба каква што ретко се гледа (ВИДЕО) appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Трагедија во Португалија – почина Алфредо Кинтана!Трагедија во Португалија – почина Алфредо Кинтана!
  Голманот на Порто и португалската репрезентација Алфредо Кинтана починал денеска во претпладневните часови во клиниката Сао Жоао. Неговиот матичен клуб Порто денес објави дека докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат Кинтана, кој во понеделникот на тренинг имаше срцев удар. Кинтана почина на 32-годишна возраст, а му беше клупски соиграч на македонскиот […] The post Трагедија во Португалија – почина Алфредо Кинтана! appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Елверум се подготвува во салата на Вардар за дуелот со ПСЖ (ФОТО)Елверум се подготвува во салата на Вардар за дуелот со ПСЖ (ФОТО)
  Ракометарите на Елверум денеска ќе го завршат седумдневниот престој во Скопје каде одиграа два меча од Лигата на шампионите против Вардар. Тие по гостувањето во полскиот Келце, допатуваа во Скопје, каде во неделата и средата играа натпреварите со македонскиот тим, а вчера и денеска продолжија со тренинзи во СЦ „Јане Сандански“ за дуелот со ПСЖ […] The post Елверум се подготвува во салата на Вардар за дуелот со ПСЖ (ФОТО) appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Лазаров скрати список – за дуелите против Данска конкурираат 23 ракометари (ФОТО)Лазаров скрати список – за дуелите против Данска конкурираат 23 ракометари (ФОТО)
  Селекторот на машката репрезентација на Македонија го објави скратениот список за претстојните натпревари против Данска во рамките на квалификациите за Европското првенство 2022 година. Лазаров се реши за проверени имиња и не експериментираше премногу со составот за првиот негов предизвик како селектор. Меѓу новајлиите има само двајца и тоа од Голден Арт КЛ7 – левите […] The post Лазаров скрати список – за дуелите против Данска конкурираат 23 ракометари (ФОТО) appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Дали знаете кои се рекордерите во македонскиот ракомет – на еден натпревар постигнале 31 и 33 погодоци!Дали знаете кои се рекордерите во македонскиот ракомет – на еден натпревар постигнале 31 и 33 погодоци!
  Несекојдневното достигнување на левото крило на Бутел Скопје, Марко Божиновски, кој на куп средбата против Кичево даде 21 погодок, не натера да се потсетиме на рекордерите по број на голови на еден натпревар одигран во Македонија. Тој се израмни на листата на играчи со најмногу постигнати голови на еден меч со десното крило Никола Костески, […] The post Дали знаете кои се рекордерите во македонскиот ракомет – на еден натпревар постигнале 31 и 33 погодоци! appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Георгиевски: Победа против Мотор ќе ја крене уште повеќе нашата самодовербаГеоргиевски: Победа против Мотор ќе ја крене уште повеќе нашата самодоверба
  Десното крило на Вардар, Гоце Георгиевски имаше добри партии против тимот на Елверум и полека доаѓа до подобра форма така што покажува дека може да биде од голема помош за играта на вардарци. Пред дуелот со Мотор Запорожје вели дека претстои тежок натпревар на кој дефинитивно се очекува да се одигра добро и да се […] The post Георгиевски: Победа против Мотор ќе ја крене уште повеќе нашата самодоверба appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Велковски: Дуелот со Татран е многу важен за нас, влегувам во ритам после повредатаВелковски: Дуелот со Татран е многу важен за нас, влегувам во ритам после повредата
  По куп средбата со Вардар Неготино, тимот на Еурофарм Пелистер го очекуваат обврски во регионалната СЕХА лига. Во Битола ќе гостува словачкиот првак Татран Прешов, а десниот бек Мартин Велковски полека се враќа во ритам после повредата. „Очекував порано да се вратам од повредата. Сè уште заздравувам и влегувам во ритам и се надевам дека […] The post Велковски: Дуелот со Татран е многу важен за нас, влегувам во ритам после повредата appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Алушовски: Имаме убави шанси, но мора да го запреме МаласинскасАлушовски: Имаме убави шанси, но мора да го запреме Маласинскас
  После победата против тимот на Елверум во Лигата на шампионите ракометарите на Вардар немаат време за пауза бидејќи утре ќе го имаат третиот предизвик сезонава во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ гостуваат во Украина и ќе играат против Мотор, а јасно е дека нема многу време за подготовка туку мора да се подготвува тактика во брзање. „Имавме […] The post Алушовски: Имаме убави шанси, но мора да го запреме Маласинскас appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Бабиќ: На ниту еден тим нема да му биде лесно против Еурофарм ПелистерБабиќ: На ниту еден тим нема да му биде лесно против Еурофарм Пелистер
  Ракометарите на Еурофарм Пелистер по триумфот во куп натпреварот над Вардар Неготино, ги чека нов дуел, но во регионалната СЕХА лига. Ривал е словачкиот првак Татран Прешов, а тренерот Жељко Бабиќ нагласува дека со агресивна одбрана ќе се стигне до победа. „Татран Прешов е добро тренирана и добро водена екипа од поранешниот хрватски селектор, кој […] The post Бабиќ: На ниту еден тим нема да му биде лесно против Еурофарм Пелистер appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
 • Потресна исповед на синот на Сарачевиќ: На интернет дознав дека починал татко миПотресна исповед на синот на Сарачевиќ: На интернет дознав дека починал татко ми
  Легендарниот Златан Сарачевиќ вчера беше погребан во Загреб, откако во неделата почина од срцев удар по мечот меѓу Подравка и Локомотива. Кон вечното почивалиште го испратија голем број на хрватските легенди, ракометари, тренери, пријатели, а меѓу сите луѓе беше и неговиот 15-годишен син Ноел. Во изјава за унгарскиот „Блик“, Ноел вели дека се уште не […] The post Потресна исповед на синот на Сарачевиќ: На интернет дознав дека починал татко ми appeared first on 24 РАКОМЕТ. Read more »
WordPress RSS Feed Retriever by Theme Mason